3 Eylül Korona Tablosu

3 Eylül korona tablosu ile bugün yapılan test ile hasta, vefat, iyileşen sayılarını görebilirsiniz.

3 eylül tablosundan önce 2 Eylül tablosuna bir bakalım.

TOPLAM TEST SAYISI 7.355.862

TOPLAM HASTA SAYISI 273.301

TOPLAM VEFAT SAYISI 6.462

HASTALARDA ZATÜRRE ORANI (%)%7.6

AĞIR HASTA SAYISI 1.017

TOPLAM İYİLEŞEN HASTA SAYISI 246.876

BUGÜNKÜ TEST SAYISI 107.927

BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 1.596

BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 45

BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 947

Yukarıdaki tablo 2 Eylül korona tablosuna aittir. 3 Eylül tablosu paylaşıldığı an güncellenecektir.

Son günlerde koron hasta sayısı engellenemeyecek düzeye geldi. Bazı şehirlerde hastanelerin hasta kabul etmediği hastaları eve gönderdiği söyleniyor.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca’nın basın açıklamasında belirttiği üzere Ankara’da korona hasta sayısı, Türkiye’de koronanın en fazla olduğu il olarak gösterildi.

Hayat Eve Sığar uygulamasından Ankara’ya baktığımızda tüm Ankara’nın neredeyse kırmızı olduğunu görmekteyiz.

Siz de hayat eve sığar uygulamasını indirerek bulunduğunuz bölgenin tehlikeli veya yoğun olup olmadığını görebilirsiniz.

Korona hakkında ulaşabileceğiniz bazı bilgiler;

Hayat eve sığar uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Ayrıca bugüne kadar olan hasta vefat iyileşen sayılarına da buradan erişebilirsiniz.

Türkiye ve Tüm dünyadaki hasta sayısına ise Google’ın hizmeti olan covid19 haritasından bakabilirsiniz.

Korona Önlemleri

Korona önlemlerini, sağlık bakanımız sürekli olarak duyurmaktadır. Belki bilmediklerimiz var diyorsanız buyurun korona tedbirlerine sağlık bakanlığının sitesinden tekrardan bakalım. Bir zip arşivi olan içeriği buradan indirebilirsiniz.

Korona Terimleri

Korona virüs dönemi boyunca anlamını bilmediğiniz kelimeler olabilir. Başlıca kullanılan terim ve kelimeleri yazalım;

Antijen Vücuda girdiğinde veya aşılama yoluyla verildiğinde bağışıklık reaksiyonlarının başlamasına sebep olan molekül. Bkz. Antikor Açıklama: Aşı bir antijendir. Antijen vücuda girdiğinde ona karşı antikor üretilir.

Antikor Kişinin vücuduna giren antijene yanıt olarak bağışıklık sistemi tarafından üretilen madde. İmmünglobulin olarak da adlandırılır. Bkz. Antijen Açıklama: Antikor testi kişinin hastalığa bağışıklık durumunu saptamak için yapılır.

Antisepsi Hastalık oluşturabilen canlı mikroorganizmaları öldürmek veya üremesini durdurmak amacıyla vücut yüzeyine kimyasal madde uygulanması. Antisepsi için kullanılan kimyasal maddelere antiseptik denir. Açıklama: COVID-19 pandemisinde su ve sabuna ulaşılamadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptikleri ve antiseptik özelliği olan kolonyalar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Asemptomatik kişi Hasta olduğu halde o hastalığın belirtilerini göstermeyen kişi. Açıklama: COVID-19 yönünden asemptomatik bir kişi, şikâyeti bulunmaması nedeniyle hasta olmadığını düşünmekte, sağlık kuruluşuna başvurmamakta, tedavi görmediği veya karantina uygulamadığı için hastalığı kolayca yayabilmektedir.

Aşı Bir hastalığa karşı bağışıklık sağlamak için o hastalığa yol açan bakteri veya virüsle hazırlanan ve vücuda çeşitli yollarla verilen eriyik. Açıklama: Aşılar hastalığı geçirmeden o hastalığa karşı bağışıklanmayı sağlar. Aşılamanın amacı hastalığı ve hastalıktan dolayı oluşabilecek ölüm ve engellilik durumunu önlemektir.

Atak hızı Toplumda hastalığın düzeyini gösteren ölçütlerden biri. Belirli bir süre içinde saptanan bulaşıcı hastalık vaka sayısının o hastalığa duyarlı kişi sayısına (risk altındaki toplam nüfus) bölünmesi ile elde edilir. Bir çeşit insidans hızıdır. Bkz. İnsidans Açıklama: COVID-19 ilk ortaya çıktığında risk altındaki nüfus toplumun tamamı iken yeni tanı alan vakaların günlük takibi yapılarak hastalığın toplumdaki atak hızı değerlendirilebilmektedir.

Ateş Vücut ısısının normal değerlerin üzerine çıkması. Normal vücut ısısı koltuk altından ölçüldüğünde 36,5-37,0o, kulaktan ölçüldüğünde 35,7-37,5o dir. Açıklama: Yüksek ateş COVID-19’da görülen klinik bulgulardan biridir. Havaalanlarında termal kameralarla, toplu alanlarda ve iş yerlerinde düzenli ateş ölçümüyle olası vakalara karşı önlem alınmaktadır.

[wp-faq-schema]

Korona Tedbiri Ne Yapılabilir?

Eğer yoğun veya mecburi işiniz yoksa film seyretmenizi tavsiye ederim Önerebileceğim reklamsız bir site olan hdfilmler.info tercihimdir.

You Might Also Like

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir