Ev Yapımı Kolonya Tarifi

Merhabalar, Malumunuz Korona ülkemize kadar geldi. Stoklarda bulamayanlar için ev yapımı kolonya tariflerini ve kaynaklarını paylaşmaya çalışacağım.

Öncelikle kolonya nedir ona bir bakalım.

Kolonya, etil alkol, su ve limon, çiçek veya tütün esansı gibi hoş koku veren maddelerin karışımından oluşan bir tür parfüm.” daha fazla bilgi wikipedia

Kolonyanın içinde en az %80 etil alkol olduğu için virüslere karşı koruma sağlayabiliyor yani temizliyor dezenfekte ediyor.

Ev yapımı kolonya için öncelikle etil alkol elde etmemiz gerekiyor. (Aynı şekilde ev yapımı rakılarda da etil alkol bulunmaktadır.)

etil alkol

Etil alkol elde edebileceğiniz kaynaklar alışveriş siteleri;

Trendyol , Gittigidiyor ve N11 sitelerinde bulabilirsiniz. Normalde hepsiburada sitesinde satılıyordu ama kaldırmışlar. Onun haricinde google’da arama yaparak satan siteleri bulabilirsiniz.

Etil alkol ile isterseniz alkollü içecek isterseniz temizlik ürünleri de yapabilirsiniz. İçecek olarak viski rakı vb. ama içmenizi tavsiye etmem yanlış yapımlarda zehirleyebilir.

Virüs dünyaya yayılmadan önce hem etil alkol almıştım hem de dezenfektan. 2si de temizlik ve korunma açısından işinizi fazlasıyla görecektir.

Yeterli miktarda etil alkol siparişi verdiyseniz şimdi de tütün,  gül veya limon esanslarına bakalım. Ya da kendimiz yapalım.

Limon esansı yapmak için ihtiyacımız olan şey limon kabukları veya yapraklarıdır.

Yapraklarını Akdeniz bölgesinde yaşamayanlar biraz zor temin edebilir onun için limon bulmanız daha kolay.

Bulduğunuz limonun kabuklarını keselim ve bir kaba boşaltalım kavanoz şişe vb. Kabuklarını soyduktan sonra limonu da limon suyu yapıp için (c vitamini virüslere karşı etkilidir.)

Tarifimize geçelim.

Ev Yapımı Kolonya Tarifi

1 litre kolonya için

  • 800 ml etil alkol
  • 15ml limon esansı (ya da limon kabukları)
  • geri kalanı su 185 ml

ev yapımı kolonya tarifi

Eğer limon esansı temin edemezseniz limon kabukları esans yapımı için işinizi görecektir.

limon kabuklarını bir 2 gün su içinde bekletin ve ardından süzerek elde ettiğiniz esanslı suyu etil alkol ve suyla karıştırarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Limon istemiyorsanız parfümünüzle veya farklı esanslarla da karışım yapabilirsiniz.

Etil alkol yanıcı ve patlayıcı olduğu için dikkatli olmalısınız.

You Might Also Like

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir