6 Nisan Kandil mi? 2020

Tüm müslümanların merakla beklediği gün Berat kandili ne zaman sorusunu yanıtlıyoruz. Diyanet işleri takvimine göre;

6 Nisan 2020 Kandil değil. Berat kandili, Şaban ayının 14. gününe denk geliyor bu da miladi takvime göre 7 Nisan 2020 günü demektir.
Berat kandili

Berat Kandili Nedir?

Berat (Berâet), Arapça’da temize çıkma anlamına gelmektedir. Dinimize göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi sayılmaktadır.

Dinimizde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesi veya Berat kandilidir. Osmanlı padişahı II. Selim‘den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Son günlerde karşılaştığımız depremler korona virüs gibi felaketler neticesinde dualarımızı esirgemeyelim temize çıkalım.

Ayrıca yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız için PTT tarafından dağıtılan ücretsiz maskelere bu konu üzerinden ulaşabilirsiniz. PTT Maske İsteme

Yine aynı şekilde yardıma ihtiyacı olanlar 1000 TL yardım talebinde bulunabilir. Açık Kapı 1000 TL Başvurusu Nasıl Yapılır?

Koronavirüs ile kaç kişinin hasta olduğuna veya vefat sayısını öğrenmek için Corona Türkiye Takvimi 6 Nisan bakmanızı tavsiye ederim.

You Might Also Like

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir